A „ Népek zenéje „ A népek testvérré válásának” bartóki gondolata vezérelt bennünket, amikor magyar cseh és szlovák előadót kértünk fel a zeneszerző születésnapjára.
Bartók Béla születésének 135 esztendeje, s annak megünneplése fontos esemény életünkben.
A Rákoshegyi Bartók Zeneház-” Visegrádi Négyek” hez ,először nyújtott be pályázatot.
Összesen három koncertet szerveztünk:
1.2016. 03. 05. 16.00 -Komarno a Művelődési Központ -Szlovakia
2. 2016. 03. 12. 19.00 Pelhrimov- Csehország
3. 2016. 03. 26. 17.00 Rákoshegyi- Bartók Zeneház
Négy ország művészei vesznek részt a programsorozaton, s gondot fordítottunk arra is, hogy valamennyi korosztály , együtt- egy pódiumon szerepeljen.
A hangversenyek zenei anyaga rendkívül változatos, minden nép előadója saját legkedvesebb zeneszerzőinek darabjait énekli el. Reméljük nem csak az előadók, de a közönség is örömmel hallgatja majd Bartók Béla kortársainak muzsikáját.
Cseh. szlovák, lengyel , magyar nyelvű dalokat ismerhetünk, a fent említett népek szerzőitől.
Ezzel a sorozattal a „Visegrádi Népek” között barátságokat, kulturális összetartozást, harmóniát és bábeli együttérzést bizonyítunk.
Bartók Béla vagyont nem gyűjtött, saját ingatlannal, házzal sehol nem rendelkezett, mindenegyes lakása csak bérlemény volt. Egyetlen vagyona Bösendorfer zongorája, saját bútorai, /amit minden költözéssel magával vitt/,s ruházata volt.
Örökségségünk mégis óriási!
Ránk hagyta népzenei hengereit, a magyar parasztdalokat eredeti előadóival. A falvak lakóinak csodálatos, sokszor, elcsukló, lélegzetet rosszul beosztó autentikus hangjait természetes éneklésüket, munkadalaikat.
Nincs olyan Bartók mű, amelyben nem találunk zenei utalást népének anyanyelvére, bárhol, bármit írt, magát mindig magyarnak tartotta.
A visegrádi pályázattal boldogan ünnepeljük szűkebb pátriánk, a mai Rákosmente egykori lakóját:
Bartók Bélát, aki csak így levelezett hazai és külföldi barátaival, kollágáival:
„Címem: Bartók Béla Rákoskeresztúr”
Köszönettel Bokor Jutta