„Sárral kevert vér” Radnóti Miklós halálának 70.évfordulója alkalmából
2014.november.08. szombat17:00 óra
Szereplők:
Banai Sára mezzoszoprán
Sárkány Kázmér bariton
Katona Anikó zongora
Díszvendég:
Balázs Árpád zeneszerző
Részlet a Razglednicákból:
"Mellézuhantam, átfordult a testes feszes volt már, mint húr, ha pattan.
Tarkólövés. – Így végzed hát te is, -
súgtam magamnak, – csak feküdj nyugodtan.
Halált virágzik most a türelem. -
Der springt noch auf, – hangzott fölöttem.
Sárral kevert vér száradt fülemen."
(Szentkirályszabadja, 1944. október 31.)
Kárpáti János zenetudós Szöllősi András zeneszerző méltatója Bartók és Kodály után a harmadik mesternek nevezte Szöllősi Andrást. A zeneszerző, aki Kodállyal együtt az Eötvös kollégium növendéke volt csodálattal és tisztelettel beszél a Collégium művészeti és tudományosa életéről „Közvetlenül a háború után ösztöndíjat kaptam Rómában, amely élmény óriási hatással volt rám. Petrassi mellett kitágult zenei látóköröm, hiszen a két világháború közötti Magyarország társadalmi légköre nagyon ellenszenves volt számomra. Erdélyben demokratikusabb volt a légkör és a végső egyensúlyt Róma teremtette meg bennem. Itt beszippantottuk az új zene hullámait. Egy szúk baráti körben tudtunk mozgolódni, ahol Maros Rudolf, Ligeti György és Halász Kálmán is megfordultak. ”
Szöllősy András dalai csodálatos lírikus gyöngyszemek, mely az énekes szólista elmondás alapján remekül énekelhető torkot kímélő közönségsikerű ciklus.
Balázs Árpád korunk kiváló zenszerzője, aki egyaránt komponál nagysikerű műveket kamara és vegyes kórusok számára több generáció növekedett fel Kodály Bartók, Balázs Árpád dalain. Nem szégyelli a nagy publicitású Kockás Nyúl mese figuráját sem, amely az apróságok napi zenei csemegéje a televízión keresztül. Opera és oratórium szerzőként is ismert, aki szereti a vokális irodalmat, hiszen mint közönség is minden egyes peremier lelkes résztvevője, szurkolója. Ez a zeneszerzőkről ritkán mondható el, akik gyakran elefánt csont váraikból komponálnak csak, így gyakran megkerülik a jól énekelhetőséget. Balázs Árpád nagyon is ismeri énekes szólistái hangi adottságai, hiszen gyakran küldi el ma már interneten az egyes tételeket, az előadónak, hogy nézze át és jól esik-e torkának a darab megszólaltatása. Örömmel használja az egyes énekesek hangi határait ugyanúgy ahogy azt valamikor Giuseppe Verdi tette, vagy ne feledkezzünk meg a mi Erkel Ferencünkről, aki a nagy hangterjedelmű csodálatos Madame Grange koloratúr szoporán énekesnő hangi adottságaira írta a La Grange áriát a Hunyadi László II. felvonásában.
Műsor:
Balázs Árpád:
1. Három virágének
2. Két dal József Attila verseire
3. Ringató
4. Perc
5. Két dal XX. századi magyar költők verseire
6. Hajnali összhang – Pinczési Judit versére
7. Tavaszi szeretők dala – Radnóti Miklós versére
Lajtha László:
Egy gyenge küs madár
Mikor Csíkból elindultam
Hej rózsa rózsa, ékes vagy
Szőllőssy András:
Nyugtalan ősz dalciklus Radnóti Miklós verseire
I. Prelúdium
II. Ária
III. Meditáció
A szerző a dalokat- Varasdy Emmi és Déry Pál előadóknak ajánlotta. 15 perc
Eötvös Péter: Három nővér - Andrej áriája 6 perc
Zombola Péter:
Robogó szekerek (Weöres Sándor versére)
Éjjelek (Vajda János versére)