|
Goldmark Károly halálának 100. évfordulója alkalmából
2015.január.17. szombat 17:00 óra
Fellépők:
Prunyi Ilona zongora
Bokor Jutta ének
Semmelweis Vonósnégyes:
Dr. Kelemen László
belgyógyász, háziorvos
hegedû
Dr. Székely György
belgyógyász, gasztroenterológus
hegedû, gitár
Dr. Ostoros Gyula
tüdõgyógyász, klinikai onkológus
brácsa
Dr. Asbót Richard
belgyógyász, kardiológus
cselló
:
„Katzbachi trombitás”. A magyar származású keszthelyi születésű Goldmark Károly igazi sikerét 45 éves korában érte el a Sába királynő című operájának bemutatásával. Egész addigi élete hihetetlen megpróbáltatásokkal, nélkülözéssel, meg nem értettséggel, folyamatos bizonyítással telt. A szülői házból a bécsújhelyi iskolákban nélkülözött, éhezett és folyamatos zenetanítás után kajtatott a megélhetésért, ahelyett, hogy idejét tanulással, vagy gyakorlással tölthette volna. A szülők anyagilag segíteni nem tudták, egyik bátyához költözött, aki némiképp szellemi és anyagi támogatást nyújtott neki. Első igazi hangszere a hegedű volt melyet mondhatjuk művészi szintre is emelt.
A hangszertanulást más Sopronban elkezdte a bécsi konzervatóriumban folytatta, mint színházi hegedűs dolgozott a szabadságharc leverését követő időkben. Vonósötöse igazi zenei kamara mű, amelyben a csodálatos Prunyi Ilonát köszönthetjük majd a Semmelweis Vonósnégyessel. A darab rendkívül nehéz, igényes. Minden egyes hangszer hatalmas technikai felkészültséget és számos próbát igényel. Az amúgy orvosokból álló kvartett hatalmas megpróbáltatás, hiszen a doktorok szabadidejüket áldozzák a nagy felkészültség érdekében. Az op.18. dalciklus a brhamsi, schumani hagyományokon indult. Minden egyes dal a zongoristától nagy technikai virtuóz játékot vár el. A forrás a Die Quelle Schubert dalára emlékeztet bennünket, ahol is a zongorakíséret motorikus perpetum mobile játéka fölé egy gyönyörű kantilénában gazdag legátót igénylő énekszólam társul. A Vasárnapi nyugalom inkább melankolikus, hihetetlen alt mélységeket jár be, ahol is a csend a harmónia és a békesség zenéje csendül fel. Goldmark az ilyen vasárnapi idilleket csak dalaiban, nem pedig magánéletében élhette meg. A családi öröm, a családi szeretet szintén az öreg zeneszerzőt ragyoghatta csak be, mikor megismerte volt házvezetőnőjének tizenéves lányát, kinek fogantatásáról a zeneszerzőnek fogalma sem volt. Goldmark sok szólóestet adott, melyen a dalait és kamaraműveit saját maga kísérte. Ilyen volt a Kaczbachi trombitás dal is, amely zongoraszólamában hatalmas trombitaszólók, indulótémák harsannak fel.
A különböző versszakok folyamatos építkezéssel a háborút megjárt és megélő katonákról, azok családtagjairól szól, amikor is érezzük a diadalittas lódobogásokkal száguldó zenész katonát, aki az elsők között vágtat animálva az utána száguldó bakákat és a végén a sárba tiport már meg nem szólaló rézhangszert, mely egyedül emlékeztet bennünket a megnyert, vagy akár elveszített harcra - szabadság harcunkra. Goldmark egyes dalai igazi drámai színpadias hatású művek. Remélhetőleg a közönség tetszését is elnyerik.
Műsor:
Goldmark-dalok - op. 18
Vasárnapi nyugalom
Mikor a pacsirta költözik
A kopár sír
Sűrűbb lesz az erdő
A forrás
Ne hunyd le könnyes szemed
Sírjatok érte
Na, nevess már
Együtt jártunk
B-dur zongorakvintett op.30
Zongoradarabok.
1.tündérszárnyon
2.Georginák
3.Holdas éj
4.Elveszetten
5.Álomképek
6.Csendesen
7.Scherzo.
8.Románc
Tizenkét dal op.18
Belépőjegy: 1500 Ft
,,Szemeteket Bartókra vessétek VII."
|
|